V čem se bude lišit Windows 7 od Windows Vista

Jistě si každý uvědomuje, že Windows Vista byla s jistým rozmezím času nepochopena od veřejnosti, která jej neuznala kvůli nevhodné zpětné vazbě při jejím vývoji. Tento problém se snaží Microsoft řešit zpětnou vazbou svých betatestérů Windows 7, kterých si získal milióny díky tomu, že betaverzi uvolnil zdarma do oběhu.

To, že byl systém uvolněn k testům má za následek mnohem více otevřené řešení, než kterých by dosáhli samotní tvůrci jádra systému, kteří se politicky snaží hájit pouze řešení z vlastní zahrádky. Mezi novinky, které se mají dostat do verze RC o které jsem psal v předminulém článku se objevilo 35 dalších zásadních vylepšení od současné betaverze.

Na oficiální vývojářském blogu Windows 7 uvádí Senior Program Manager Chaitanya Sareen 35 inovací systému Windows 7 oproti verzi beta. Pojďme se na některé podívat.

AERO Peek

Jde o inovaci současné funkce skoků mezi okny. Tato funkce se dá vyvolat stiskem kláves Alt + Tab. Účelem této funkce je zrychlit práci s více okny najednou. Nová inovace provede to, že je označeno okno při této funkci, tak se všechna ostatní okna zprůhlední a zůstane pouze vybrané okno. Za touto funkcí vidím rozhodně zvýšení přehlednosti.

Emulace dotyků

Nyní přichází Windows 7, snad po vzoru Mac OS s dotykovým ovládáním i pro více prstů. Narozdíl od původního ovládání nebude nutné mačkat například pravé tlačíko, ale bude stačit položit dva prsty vedle sebe a systém gesto následně provede jako stisk pravého tlačítka.

Windows Media Player a kodeky MPEG

Vývojový tým systému Windows se rozhodl implementovat kodeky do Windows Media Player pro bezeztrátovou hudbu M4A, či video H.263 a MPEG-4. Má to za následek, že už nyní nebude nutné instalovat rozsáhlou aplikaci Quick Time.

Ukotvení nádhledu

Windows Vista již od počátku se chlubila funkcí nádhledů, při najetí myši na položku a nyní i Windows 7 se stejnou funkcí honosí, ale narozdíl od Windows 7 Beta je tato změna ještě opepřena tzv. podbarvením, což jak můžete vidět na obrázku výše. Odstraňuje se tím chyba, kdy nebylo možné poznat, pod jakou aplikací nádhled běží.

Další změny

Zhruba dalších 30 změn se zabývá optimalizací, vylepšení a zrychlením reakce systému na podměty uživatele. Některá vylepšení jsou věnována sítím a nabídce Start. Změn s doznaly i ovladače pro zvuk, které by nyní měly být svižnější a systém by sy měl být schopen lépe poradit i bez nich.

Já osobně tyto změny vidím jako přínosné, ale úpravy zkratek, jako Win + E, které mimochodem otevírají ve Windows Vista okno Počítač jsou malé změny, které by snad nestálo ani za to uvádět nahlas a připadá mi to jako sčítání drobností do počtu. Nejlepší je bezesporu implementace kodeků Quick Time do Windows Media Player, což usnadní opět o trochu víc život.

28. února 2009 21:21 | Komentáře (6170) | Trvalý odkaz

Komentáře